BOLESTIVÉ KOJENÍ…tentokrát o KVASINCE

Kvasinka nejde vidět a přitom je to nejčastější příčina bolestivého kojení.

Výskyt kvasinky na prsou u žen po porodu nebo kdykoliv během kojení (klidně i 7 měsíců po porodu) je nejčastější příčina bolestivého kojení u žen.

Už možná víte, čím prsa mazat nebo naopak čemu se při mazání vyhnout. U silné bolestivosti, která značí kvasinku v pokročilém stádiu je však důležitá také změna stravy. Protože co je venku (na prsou kvasinka) má své podhoubí uvnitř (tedy ve vnitřním prostředí našeho těla) a pokud budeme mazat jen zvenčí a nezměníme nic uvnitř, jak, myslíte, že to může dopadnout? 

Při protikvasinkové dietě se doporučuje VYŘADIT ZE STRAVY LEPEK, MLÉČNÉ VÝROBKY A CUKR. 

Možná jste se právě zarazily a klepete si na čelo “a co mám jako jíst?”

Nebojte se, povíme si důvody (když máme něco změnit, je dobré znát souvislosti) a poté si také povíme, jak může vypadat protikvasinková dieta, tak aby se stále jednalo o pestrou a kvalitní stravu. 

I KVASINKA MÁ SVŮJ ZDROJ VE STRESU

Na počátku byl stres…

Kvasinka u žen po porodu nebo během náročného raného mateřství napadne tu část na těle, která je nejvytíženější. Ano, nejčastěji prsa!

Uvědomme si, že jako každá infekce v našem těle má i své psychosomatické důvody a v našem případě tím je stres. Možná si říkáte, ale vždyť jsem šťastná, miminko je zdravé a my kojíme. Přesto si však uvědomme, že průměrná novopečená rodina ve 21. století funguje asi  takto: tatínek je první týden doma a pokud umí, tak obstarává velkou část věcí v domácnosti, poté se žena až do konce své mateřské dovolené po většinu dne ocitá sama (případně ve společnosti dalších svých dětí) na domácnost, na péči o malé miminko. Blízká rodina se nachází kilometry daleko nebo ani nemusí, ale v domácnosti s ničím nepomůže. K tomu si připočteme málo spánku, individuální kapacitu ženy zvládat stresující období a stres je na světě! 

Stres se dříve nebo později projeví na naší fyzické úrovni a v těle reaguje vytvářením kyselého prostředí. Pamatujete si ze školy? Kyselé a zásadité prostředí. 

Když k tomu kyselému prostředí žena několikrát denně přidává i potraviny, které mají za efekt překyselení organismu – jako je lepek, cukr a mléčné výrobky ve větší míře, vytváří se tak IDEÁLNÍ PROSTŘEDÍ pro růst kvasinky. 

Naše kvasinka má tedy ráda teplo, vlhko a kyselé prostředí – to ji zajistíme, když se budeme živit v náročném období našeho života převážně potravinami obsahující lepek, cukr a mléko. 

JAK VYPADÁ PROTIKVASINKOVÁ DIETA

Než si začneme ukazovat, co tedy jíst, když nemůžu lepek, cukr a mléko, pojďme se na celou protikvasinkovou dietu podívat z pozitivního úhlu pohledu. 

Kyselé prostředí v našich organismech je původcem většiny našich vážných i nevážných zdravotních obtíží. Věřím, že kdyby naše společnost alespoň o polovinu snížila spotřebu těchto složek potravin, mnoho lidí by pocítilo velkou úlevu na mnoha úrovních. 

Snažte se tedy přijmout tuto zkušenost s protikvasinkovou dietou jako VÝZVU, jako PŘÍLEŽITOST se naučit do svého jídelníčku zařazovat více jiné možná kvalitnější stravy.   Možná zjistíte, že vedle kvasinky se díky vyřazení lepku, cukru a mléka zbavíte i nadýmání, průjmu nebo zácpy, vyčistí se vám pleť, budete mít najednou více energie nebo možná velmi rychle přijdete o svá těhotenská kila navíc…

Navíc nemusíte ihned vyřazovat z jídelníčku všechno!

Platí zde, čím více vás bolestivost u kojení omezuje (možná to bolí tak, že přemýšlíte o ukončení kojení…nebo jen občas), tím důslednější pomůže být při protikvasinkových opatřeních. 

Pokud vás bolestivé kojení příliš neomezuje (kvasinka možná není úplně rozjetá), zkuste vysadit to, co zvládnete a nepřestávat s vhodným mazáním a dalšími protikvasinkovými doporučeními. 

Obvykle stačí, když žena vysadí bílý cukr v podobě čokolád, balených tyčinek, sladkého pečiva apod. 

Požádala jsem svou klientku, která trpěla na bolestivé kojení a které jsem protikvasinkovou dietu doporučila o sepsání zkušeností. Nechte se inspirovat a povzbudit jejím příběhem.

Zkušenosti s kvasinkou jsem měla už před otěhotněním. Po porodu mě hodně bolely bradavky a každé přisátí ke kojení. Že je to kvasinka mě tedy napadlo celkem brzo, ale dle popisu na internetu jsem netrpěla běžnými příznaky. Žádný bílý povlak jsem neměla já, ani miminko v ústech. Dokonce jsem se na to ptala kožní i dětské lékařky. Obě mi řekly, že to na kvasinku nevypadá. A že je bolest prsou při začínajícím kojení normální. Nechala jsem to tedy být. Asi ve 4. týdnu mého šestinedělí mě navštívila Magda. Na bradavkách také nic nepozorovala, ale jakmile slyšela, že mě bolí přisátí jako kdyby mě miminko kousalo zubama, hned jí to bylo jasné. Na její doporučení jsem začala s vyřazením všech sladkostí. Stačily 3 dny a cítila jsem znatelnou úlevu. To kousání při přisátí jsem cítila už jen mírně na pravé bradavce. Po týdnu jsem už necítila žádnou bolest. Dietu jsem držela 3 týdny. Nejhorší pro mě byly první tři dny a chuť na sladké kolem 14h. Snažila jsem se místo toho zařadit nějakou fyzickou aktivitu. Buď procházka venku, nebo alespoň pár minut cvičení doma. Změna prostředí a nával endorfinů mi pomáhali nejvíce. Následně jsem si vytvořila nový rituál. Místo poobědové sladkosti jsem si dala kvalitní teplý čaj a nebo ovoce.

Kamila B.

ČEHO BYSTE SE MĚLY PŘI BOLESTIVÉM KOJENÍ ZPŮSOBENÉHO KVASINKOU VYVAROVAT?

Rychlý hlad a také nepříjemné pocity spojené se stresem se velmi snadno zahání právě sladkostmi.

První fáze změny začíná odkyselením organismu.

Doporučuji popíjet vodu s citronem nebo rakytníkovou šťávou (najdete i takovou bez přidatku sladidel). Vhodný se za tímto účelem jeví i bílý jíl. Bílý jíl je prášek, který večer namočíte do sklenky s vodou (jednu lžičku, pozor nepoužívejte kovovou lžičku, ale plastovou nebo jinou) a ráno vypijete. 

Zároveň se pusťte do další úpravy stravy. Řekli jsme si LEPEK, CUKR ANI MLÉKO NE!

Lepek (obiloviny). Možná jste zajásaly, protože už víte, že na trhu dnes máme na výběr mnoho bezlepkových obilovin (jako jáhly, pohanku, kukuřici), ze kterých se dá upéct i chleba. Bohužel vás zklamu, protože do protikvasinkové diety nepatří lepek, ale ani složité sacharidy a to i bezlepkové obiloviny obsahují. 

Takže opravdu je potřeba vyřadit veškerou obilnou mouku, obilné kaše, těstoviny, rýži, které obsahují lepek a složité sacharidy.

Cukr. Všichni víme, že jednoduché cukry obsažené v běžných průmyslově zpracovaných sladkostech nám neprospívají. Bohužel v protikvasinkové dietě nám neprospívá ani cukr obsažený v ovoci, sušeném ovoci a ani cukr (složité sacharidy) obsažený v obilovinách. 

Mléko. Další část obsažena v naší běžné stravě. Patří zde – sýry, tvarohy, jogurty, mléčné kefíry… Pokud se bojíte, že když vyřadíte mléko ze stravy, musí se to negativně projevit na zdraví vašich kostí nebo zubů, ráda bych vás uklidnila. Možná to bude právě naopak. My jako lidský druh jsme jediný druh savců, který konzumuje mléko jiného savce. Možná je mléko snadno dostupné, možná to lidi v minulosti zachránilo od hladovění, ale mléko není nezbytné pro naše fyzické zdraví. Opravdu!

Vápník lze krásně a spolehlivě přijímat i z rostlinné stravy a vaše střeva a celý organismus vám poděkuje!

CO TEDY JÍST?

Jak může vypadat strava bez cukru, lepku a mléka.

Pojďme se podívat, co nám v našem jídelníčku ještě zbylo a co tedy zařadit místo lepku, cukrů a mléčných výrobků? 

Podle zkušeností žen se zdá, že jediná bezpečná obilovina je ŽITO. Tedy pokud nezvládáte den bez chleba, můžete si upéct vlastní žitný kváskový chléb nebo se poohlédnout ve zdravých výživách nebo pekárnách v okolí, kde kváskový chléb ze 100 procentní žitné mouky prodávají. 

Co dále.

LUŠTĚNINY. 

Že luštěniny nemůžete kvůli nadýmání? Není to úplně pravda. Záleží na tom, jakou úpravu zvolíte. Doporučuji luštěniny namočit den předem a před vařením vodu vyměnit. Luštěniny vařit dlouze (osvědčil se mi tlakový hrnec) a poté můžete přidat do vaření koření, která pomáhají lepší stravitelnosti jako je majoránka, saturejka nebo kmín. 

Navštivte obchůdek se zdravou výživou a budete se divit, kolik druhů luštěnin už dnes trh nabízí:-)

ZELENINA. 

Možná si povzdychnete a to mám jíst jako pořád jenom mrkev? 

Pojďme se podívat, co vše dobrého dnešní kdejaký supermarket nabízí. 

Mrkev, mladá řepa, fenykl, kedlubna, ale také celer se dají jen tak chroupat za syrova. 

Sezónně pak rajčata, saláty, okurky, hrášek, paprika…

A to jsme nevyjmenovali zeleninu, ze které uvaříte (upečete) skvělou přílohu nebo polévku – dýni, květák, brokolici, petržel, řepu…

Pozor brambory bohužel NE – obsahují sacharidy. 

Veškerou zeleninu lze připravovat na páře, uvařit, zapéct v troubě a také fermentovat!

Fermentovaná zelenina, tzv. pickles, je skvělý zdroj probiotik a také účinně bojuje proti infekcím. Naučte se jej proto připravovat nebo si načas fermentovanou zeleninu kupujte (uvidíte, nebudete chtít přestat:). Dnes ve zdravých výživách najdete českou fermentovanou zeleninu Czech pickles nebo czech kimchi. 

Nezapomeňte, že máte na výběr z velkého množství zeleninových nebo luštěninových pomazánek! Recepty najdete na internetu nebo můžete začít s pomazánkami ze zdravé výživy.

MASO

Jíte-li maso, můžete zařadit více masa. Raději pozor na masné výrobky, často obsahují lepek a další složky, o kterých nechceme ani vědět. 

Nejen pro období po porodu se nabízí masokostní dlouze vařené vývary s vařenou zeleninou a kusy masa od kosti. 

Zvažte, jestli neinvestujete do kvalitních paštik, které obsahují játru – ta je z výživového hlediska opravdu bohatá.

Mrkněte na tipy z paleo stravy – najdete mnoho inspirace. 

RYBY

Další zdroj významných látek. Zařaďte do jídelníčku ryby připravené na pánvi nebo v troubě. Můžete si také koupit konzervu sardinek (doporučuji ty v olivovém oleji) a připravit si pomazánku s cibulkou nebo porkem, horčicí a trochou másla. 

Já osobně velmi doporučuji rybí polévku koi-koku. Je velmi výživná a v Asii je to typická poporodní polévka na doplnění ztracených minerálu a síly po porodu. Jedná se o polévku vařenou z celého kapra s kousky kořenové zeleniny. Pokud jste maminka v šestinedělí, požádejte, aby vám ji uvařil partner. Postup najdete na internetu. 

VAJÍČKA

Vajíčka taky můžete. Takže vyzkoušejte vajíčkovou pomazánku (vajíčko, máslo, hořčice, cibulka, porek) a další pokrmy z vajíček…Znáte vaječinu (smaženici) s droždím nebo houbovou.

A CO MÍSTO MLSÁNÍ?

Možná si oblíbíte všechny druhy oříšků, semínek, mandle a syrovou zeleninu se sladkou chutí.

Na výběr máte oříšky nebo mandle, semínka, oříšková nebo mandlová másla, kousky syrové zeleniny, kakaové boby…

Co se týče zpracování oříšků, semínek a mandlí. Doporučuji buď opražit na pánvi (udělejte si zásobu) nebo den předem namočit a následující den zkonzumovat. Vstřebáte tak více toho dobrého, co tyto potraviny obsahují a je to také lepší ke kousání a celkově k trávení. 

Při pražení semínek (dýňová, slunečnicová) můžete přidat trochu soli a máte skvělou alternativu k chipsům:-)

Když se budete snažit vyhnout sladkému, dávejte si pozor na slanou chuť – pokud se totiž přejíme slaného nebo tučného, přichází nám větší chuť na sladké. 

TIPY, JAK TO VŠECHNO ZVLÁDNOUT

Nechte si pomoci s nákupem, promyslete si vše dopředu.

Pomůže nákupní seznam a myslet dopředu

Sepište si seznam a vše si v klidu nakupte (nebo pošlete do obchodu partnera nebo kdo vám doma pomáhá) a udělejte si zásoby na několik dní dopředu. Mějte vždy něco vhodného po ruce, ať nemusíte rychlý hlad nebo stres vyrovnávat nevhodnou stravou. 

Vymyslete si svou pozitivní afirmaci

Pokud jsou tato omezení pro vás těžká, vymyslete si svou pozitivní afirmaci. Mě například velmi pomáhala tato jednoduchá: “Dnes to zvládnu i bez sladkého”. 

Usmějte se

Občas se usmějte, usměje se také celé vaše tělo a mozek bude vědět, že vše je v pořádku:-)

Možná se vám to zdá jako hloupost, ale jedná se o to přepojit jen dráhy ve vašem mozku, které chtějí jen to na co jsou zvyklé (pokud se jedná o cukr, lepek a mléko – nejedná se o nic nezbytného k přežití). 

JAK DLOUHO TOTO VŠECHNO VYDRŽET? 

Za prvé, nic nemusíte vydržet, berte to jako výzvu, dobrou věc, která vám pomůže od bolesti při kojení a také dodá do vašeho těla mnoho dobrého. 

Ženy sdílí, že po týdnu až měsíci bolestivost u kojení způsobená kvasinkou začala odeznívat.

Držím vám moc palce!

Nejste si jistá, jestli vaši bolestivost u kojení způsobuje právě kvasinka?

Máte další otázky týkající se kojení nebo péče o miminko?

Potřebujete podpořit? 

Využijte mého on-line nebo osobního poradenství. 

Ráda se vám budu věnovat. 

Magda M.

Autorem článku je laktační poradkyně, lektorka a průvodkyně těhotných žen a maminek po porodu.