Máš doma malé miminko a trápí tě pocit, že nemáš dost mléka? Miminko málo přibírá nebo je po kojení nespokojené? Máš strach, že miminko má hlad a tak přemýšlíš, jak podpořit laktaci, aby miminko mělo dost?
Pojď se podívat, jaké tři chyby dělají ženy při snaze o to mít dostatek mléka pro své miminko. Zbytečně tedy ztrácí čas a oddalují dobu, kdy si kojení budou moci užívat bez nervů a strachu o miminko!
Pokud ti to ještě nikdo neřekl, určitě to uslyšíš od své maminky nebo od babičky. Když miminko pláče automaticky se to svede na to, že je mu zima nebo že má žena „slabé“ „hladové“ mléko. To jsou však nesmysly vycházející z nepochopení základních potřeb narozeného miminka. Navíc ženu/matku uvádí do stresu a nejistoty, že nemá dost, aby nakrmila své dítě.
Pláč miminka je jeho hlavní způsob komunikace. A miminko ti může chtít sdělit mnoho věcí. Jednoduše řečeno, pláč miminka po kojení neznamená nutně: „Mám hlad!“ Když pozoruji miminka, která jsou po kojení odložena do postýlky a pláčou, jasně slyším, jak křičí: „Maminko, mám hlad, ale po kontaktu s tebou! Vezmi si mě zase k sobě, prosíííím!“ Co dále může komunikovat miminko, když pláče budu sdílet na webináři ve středu 1. listopadu Jak se zbavit dokrmu a začít plně kojit.
Vím, že pro mnoho žen/maminek je dávat dítěti dudlík stejně samozřejmé jako jej dobře oblékat a dávat mu napít. JENŽE! V případě, že máš málo mléka, miminko nepřibírá/ty dokrmuješ umělým mlékem nebo se miminko špatně kojí, tak používání dudlíku bude zkracovat dobu, kterou by se dítě kojilo a tedy i tvorbu mléka. Nezapomeň na jednoduchý princip POPTÁVKY A NABÍDKY. Mléka se bude tvořit tím více, čím déle bude na prsu. Zapomeň tedy na rady typu: „Kojit můžeš jen co tři hodiny, jinak se smíchá staré a nové mléko.“ Dudlík ulož do krabičky a nech na dobu, kdy vyřešíte své trable s kojením. A možná pak zjistíte, že už jej ani nepotřebujete:-).
Melta, kojící čaje nebo černé pivo. To jsou tradiční doporučení, která mají zajistit dostatečnou tvorbu mléka. Nech mě ti ale znovu připomenout nutný fakt: 1. Tvorba mléka funguje na principu poptávky a nabídky. Takže pokud piješ meltu, ale ve způsobu jakým kojíš (četnost, poloha, porozumění potřebám miminku) tápeš nebo jsi nic nezměnila, tak pití melty ničemu nepomůže.
Je potřeba porozumět potřebám miminka, upravit způsob, jakým kojíte a to, co se děje před nebo po kojení k něčemu výhodnějšímu a optimálnějšímu.
Navíc mnoha ženám kojící čaje ani melta nechutná a musí se do pití nutit, což způsobuje vnitřní napětí a to zase nepodporuje tvorbu mléka.
Našla ses v některé z těchto tří chyb? Chtěla bys porozumět potřebám miminek spojených s kojením? Ráda bys přirozeně podpořila dostatečnou tvorbu mléka a zbavila se tak potíží s kojením, která tebe a tvé miminko provází? Přidej se na bezplatný webinář Jak se zbavit DOKRMU a ZAČIT PLNĚ KOJIT, který proběhne už příští týden ve středu 1. listopadu v 10:00.
Webinářem tě provedu já, Magda Macoszková, laktační poradkyně přirozeného kojení a poporodní dula.
Budu se na tebe těšit.
Magda M.