Když jsem připravovala přenášku Moderní bylinkaření pro zdraví celé rodiny, vzpomněla jsem si na dětskou lékařku, ke které jsem jako dítě docházela. Na jakékoliv nachlazení jsem jako dítě dostala dvě doporučení: zůstat doma a koupit si celaskon v tabletách.
Dnes jako máma dvou dětí bych lékařku s takovým moudrým přístupem brala všemi deseti. První i druhé doporučení i teď jako máma považuji jako zásadní při léčbě běžných onemocnění u svých dětí. Nemoc přichází, aby nám řekla: „Je čas se zastavit.“ a vitamín C (dříve velmi oblíbený v syntetické podobě jako Celaskon) prokazatelně pozitivně ovlivňuje imunitní reakci organismu a nic víc vlastně tělo pro vyléčení z běžných nachlazení nepotřebuje.
Protože o významu vitamínu C při léčbě i prevenci jsem zarytě přesvědčená, chtěla bych vás v tomto článku seznámit se způsobem, jakým přirozeně a v bohaté formě doplňuji vitamín C u svých dětí dnes já.
O pomyslné první místo v obsahu vitamínu C „bojují“ dvě oblíbené bobule – šípek a rakytník. Myslím, že rakytník vyhrává, ale stejně bohatým a rovnocenným spoluhráčem je také šípek – tedy oblíbený červený plod růže šípkové, o kterém dnes bude řeč.
Plod růže šípkové obsahuje neobyčejné množství vitamínu C (některé zdroje uvádějí až 3000 mg/100g). Kromě vitamínu C obsahuje šípek také další vitamíny a minerály. Vitamín C je údajně i odolný vůči zalití horkou vodou – to mohu potvrdit, protože dlouhodobě připravujeme čaj z šípků zalitím horkou vodou a funguje nám to (některé doporučené postupy z internetu, jak připravit čaj z šípku totiž nabádají k louhování šípků za studena a poté ke krátkému přihřátí – tento zdlouhavý postup mě ale odrazuje).
Následující recept bude na přípravu sice také lehce náročný, ale jedná se o jednorázovou přípravu a poté „aplikace“ je velmi snadná. Tak pojďme na to.
Když jsem tento postup zpracování šípků zkoušela poprvé, netušila jsem, že moje děti si jej tak oblíbí. Hledala jsem v tu dobu jen, jak jinak zpracovat šípky kromě sušení na čaj a podstatně složitější přípravy svíčkové omáčky, do které jsem se ještě nikdy nepustila.
O co tedy jde a co vás chci naučit?
Budeme nakládat šípky do medu!
Pojďme na to!
Budete potřebovat větší množství natrhaných šípků (co se týče množství my sbíráme intuitivně – část šípků zpracuji do medu a zbytek dám sušit do sušičky). Pro mě je už tato fáze sběru velmi významná. Každý rok na podzim se vydáváme na procházku na místa, kde rostou keře růže šípkové a plánujeme její sběr. Můžete si naplánovat celodenní túru a do batůžku si přibrat bavlněné pytlíky nebo vyrazit cíleně jen za šípkovými keři. Každý rok to máme jinak.
Celý postup najdete zde popsaný a níže v podobě obrázků/fotek.
Nasbírané šípky vysypu na stůl, připravím si dřevěnou destičku a nůž a jdu na to.
Každý šípek rozpůlím na půl. To je většinou rychlovka.
Poté si vezmu malou lžičku a každou polovinu šípku vydlabu/zbavím chlupatých semínek, které jsou uvnitř. Bude vás to možná trochu svědit na pokožce, ale mě to nijak nevadí a nepřekáží při práci.
Po každém vydloubnutí semínek také na dané polovince slupky „odštípnu“ lžičkou černý vršek (který se na šípku tvoří po uschnutí květu).
Jakmile mám hotové množství, které potřebuji, abych naplnila polovinu sklenice (nebo více, pokud chci nakládat sklenic více), všechny od semínek a stopek očištěné šípky důkladně propláchnu vodou.
Opláchnuté šípky nechám dostatečně okapat a připravím si med.
Doporučuji sehnat si med přímo od místního včelaře nebo v různých obchůdcích (typu Zdravá výživa) se dá český med od včelařů pořídit. Byla by škoda používat běžný med z obchodu, který se běžně vyrábí smícháním různých druhů medu pocházejících z rozličných krajin (i z Afriky!). Med je prastaré léčivo a tak je lepší, když používáte (nejen během nemocí) ten, který pochází od ověřeného místního zdroje.
Pokud máte med, který je v konzistenci vhodné na natírání, je nutné jej upravit do tekuté podoby. To uděláte tak, že jej vložíte do teplé lázně (viz obrázky). Voda by neměla být horká (jen teplá!), aby se nezničily účinné látky v medu.
Připravené šípky vsypte do poloviny prázdné čisté sklenice a zbytek sklenice dolejte medem.
Doporučuji ihned směs šípků a medu uložit do lednice. Od teď je směs připravená k použití, ale čím déle se budou šípky v medu macerovat, tím více změknou a budou lahodnější a pro konzumaci (zejména dětmi) příjemnější. Med a chlad je v tomto případě konzervant, takže v takové podobě šípky v medu vydrží několik let – u nás ale během jedné zimy zmizí:-)