Připravila jsem pro vás 5 mýtů a pověr, které velmi často vedou ženy k tomu, že předčasně ukončují kojení.
Jako předčasné ukončení považuji kojení ukončené před tím než dítě dosáhne druhého roku života, protože doporučení Světové zdravotnické organizace je stále stejné a stejně moudré:
Kojit exkluzivně do ukončeného 6. měsíce a poté pokračovat do dvou let a déle. Dlouhodobé kojení dětí má prokazatelné výhody (o tom ale zase v jiném článku).
Vím, že velmi často se o předčasném ukončení kojení mluví v souvislosti s novorozenci nebo kojenci do 6. měsíce věku. Zde ale v drtivé většině případů jsou k ukončení kojení důvody spojené s reálnými potížemi, problémy a neschopností kojit.
Možná jste to také slyšeli a možná vás to dokonce také napadlo! Kojení je energeticky náročné („úplně mě to vysává“), kdybych nekojila své velké dítě, měla bych více energie, nebyla bych tak unavená. To je ale nesmysl!
Kojení z energetického hlediska není a nemůže být náročné a vyčerpávající. Tvorba mateřského mléka je pro naše tělo přirozená. Co není přirozené je, že na ženu, která pečuje o malé děti je v dnešní době vyvíjen tlak a velká míra povinností, o které se nemá s kým podělit. Je to ohraná píseň a už jste ji možná slyšeli, ale na výchovu a péči o dítě je potřeba celé vesnice. Velkou vinu na míře prožívání únavy má také (ne)vhodné stravování, celkový životní styl, podpora a pomoc, kterou si žena (ne)dovolí přijímat… Energetickým upírům, kteří berou a nic nedávají se podrobněji věnuji v kurzu DLOUHODOBÉ KOJENÍ A LASKAVÉ ODSTAVENÍ.
Ještě moje osobní zkušenost. Kojím svou druhou dceru necelé tři roky. Starám se intenzivně o dvě malé děti (ani jedna nechodí do školky), zatímco můj muž pracuje a poslední dva roky staví dům. Ve svém druhém mateřství jsem k tomu všemu začala podnikat a necítím se dlouhodobě unavená ani vyčerpaná. Za 6 let mateřství jsem se však naučila pracovat se svou energií a také o sebe pečovat (i když mi jsou po boku neustále mé dvě děti).
Věřím, že nesmysl či mýtus tvrdící, že když je žena nemocná ve smyslu nachlazená měla by přestat nebo přerušit kojení je již překonán.
U dlouhodobého kojení však může přijít situace, kdy žena onemocní vážněji. Nasdílím zde své zkušenosti a zkušenosti kolegyň. Na jednu nemoc nebo řešení nějaké zdravotní komplikace ve většině případů existuje více léků. Lékař vám předepíše jeden lék a doporučí ukončit kojení. Nicméně pravděpodobně existují i další léky, se kterýma váš lékař nemusí mít zkušenost a které by se nicméně také daly použít a s kojením slučitelné jsou. Pokud se žena dostane do takové situace, kdy ji je předepsán lék neslučitelný s kojením, jako laktační poradkyně doporučujeme asertivně jednat a komunikovat. Nemusíte vyžadovat pochopení a uznání vašeho lékaře po vaší touze dlouhodobě kojit (jsou titulovaní lékaři, kteří výhody dlouhodobého kojení neuznávají a dokonce shazují!), ale můžete být asertivní a požádat o doporučení jiného léku nebo alternativní řešení vašich potíží.
Velmi často se s tím setkávám. Nedůvěra zubních lékařů, kteří tvrdí, že kojení a zejména noční kojení kazí dětské zoubky. Víte, pamatuji si, když mi postupně vypadávaly mé mléčné zuby. Některé byly úplně černé a vypadávaly neúplné, protože byly sežrané zubním kazem… Kojená jsem byla jen do tří měsíců a to jsem ještě ani jeden zoubek neměla. Je smutné přičiňovat kazivost zubů jen na noční kojení, zejména pokud je to pak důvod proto, aby žena kojení omezovala nebo jej předčasně ukončila.
Taky jste se s tím setkaly? S tímto argumentem na vás přijde pravděpodobně jediný člověk – váš partner! Když se kojí malé miminko, nikdo nepochybuje, že je to tak správně a přirozené. Ani partner. Vždyť v mateřském mléce jsou imunitní látky a kojením se miminko nejrychleji utiší! Ale co když se kojí větší batole? Kvalita mateřského mléka se nemění, ale u partnera se něco změnilo. To už je možná tak rok nebo dva po porodu a tatínek tohle odloučení nese nelibě. Pokud se partner ohrazuje proti kojení, může poukazovat také na frustraci, která ale pramení odjinud. Vězme, že potřeba intimní blízkosti mezi partnery může být uspo-kojována tisíci způsoby a prsa v tom nemusí hrát žádnou roli. A jak říká moje kolegyně „Prsa patří od přírody dětem a yoni manželovi.“ Pokud to pornografický a modni průmysl myslí jinak, nemusíme se tím řídit. Zejména tehdy, když si vážíme a ceníme toho, co příroda prostřednictvím mateřského mléka dělá pro zdraví našich dětí.
Nedávno jsem viděla krásný dokumentární film „In Utero“. Mimo jiné mě v něm zaujala (šokovala) jedna věc. Víte, že v minulosti se novorozenci a malinké děti operovaly bez anestezie? Prostě si všichni mysleli, že děti necítí a že zážitky z novorozeneckého období si nepamatují. Bylo to normální.
Sama slovo „normální“ používám velmi málo, snažím se jej nepoužívat ani když komunikuji se svými dětmi. Taky vám doma říkali, že „nejste normální“?
Dlouhodobé kojení v naší společnosti není normální – ve smyslu běžné. Neexistuje ještě prožitá zkušenost k tomu, aby velká část společnosti dlouhodobé kojení uznala jako normální. To ale neznamená, že takové kojení nemá smysl. Naopak – Kojení má dlouhodobý dopad na naše zdraví. Čím déle je dítě kojené, tím lépe. Pokud to vaše babička, dědeček, zubařka nebo učitelka ve školce nikdy neviděli, neznamená to, že když budete dlouhodobě kojit své dítě, nebude to mít na něj dlouhodobý pozitivní dopad.
Dalšími nesmysly a pochybnostmi, se kterými se v souvislosti s dlouhodobým kojením můžete setkat jsou: „Kojení mu po jednom roce nic nedává.“ Kdybys ho nekojila, tak se pořádně nají.“ „To ho budeš kojit až do 18?“ „Bude z něho závislák“, „Diastáza se ti zacelí až přestaneš kojit.“…
Nesmyslů a zbytečných pomluv na stranu kojení je velká spousta, postupně se podíváme na všechny.
Kojíte-li své dítě a přejete si, aby kojení pro vás byla radost a potěšení po celou dobu, srdečně vás zvu na webinář DLOUHODOBÉ KOJENÍ, ve kterém probereme všechny úhly a situace, které mohou během dlouhodobého kojení nastat (včetně únavy při kojení, nastavování hranic při kojení, kojení v těhotenství, tandemového kojení nebo laskavého ukončení kojení).
NOVÝ KURZ DLOUHODOBÉ KOJENÍ A LASKAVÉ ODSTAVENÍ KE ZHLÉDNUTÍ ZDE.