Jizva po nástřihu hráze, jizva po natržení hráze během porodu, jizva po císařském řezu… Jizva po vyřezání znaménka, jizva po úrazu… jizva hluboká prostupující mnoho tkání, jizva povrchová…
Každá jizva s sebou nese svůj příběh, každá jizva se dotýká našeho těla, ale i duše a především v sobě může nést ZAPOUZDŘENÉ EMOCE, které nás na nevědomé úrovni ovlivňují, ovlivňují náš život, naše další rozhodování…
Rozhodla jsem se sepsat pro vás tipy, jak pracovat se svou jizvou a PŘÍJMOUT SVOU JIZVU nejen na fyzické úrovni, ale především na duševní, emocionální úrovni, které se (domnívám se) lékaři ani nejlepší fyzioterapeuté nevěnují.
Udělej si na sebe čas. Udělej si čas na svou jizvu… Pokud jsi otevřela tento článek, tvé (pod)vědomí ví, že tvá jizva ti má mnoho co říct a je čas… Stačí jí dát bezpečný prostor, péči a ona ti všechno řekne…
V článku uvádím příklady s jizvami po porodu, ale techniky a doporučení využijte na všechny typy jizev.
Možná jsi to nikdy nezkoušela, a tak se ti do toho nebude chtít, ale slibuji ti, že se jedná o velmi silný nástroj. Sepsání příběhu své jizvy ti pomůže na povrch vyplavit (vypsat) to, co je ukryto hluboko v tobě a nikdy jsi neměla možnost jít s tím napovrch (například proto, že nemáš v okolí podporu a empatii nebo proto, že tvé podvědomí dobře ví, že se jedná o bolestné zážitky, které probudí silné emoce a tak je raději nechává schované uvnitř).
Vezmi si papír a začni psát příběh své jizvy. Jak se to stalo, co předcházelo, co přišlo potom a zejména nezapomeň POPSAT EMOCE, KTERÉ Z TOHO PŘÍBĚHU CÍTÍŠ – to je VODÍTKO K JEJICH UVOLNĚNÍ. Možná ani nevíš, jaké emoce, ale zkus to, nemusíš je pojmenovat hned na první dobrou, ale věř, že se k nim dostaneš.
Jakmile budeš mít hotovo, přečti si svůj příběh. Nezadržuj pláč, ale naopak dej mu volný průběh (nikdo se nedívá). Dej volný průběh jakékoliv tvé emoci – vztek, zloba, naštvání. Můžeš si kleknout na kolena, opřít se dlaněmi do země a svůj vztek doslova „vyblít“ do země (Pozice „Angry cat“ z hormonální jogy). Opakuj dokud neucítíš úlevu.
Nastává fáze přijetí. Prociť soucit nad tím, co se stalo, prociť si, že se jedná o součást tvého osobního JEDINEČNÉHO příběhu, a že díky tomu jsi tam, kde jsi teď, taková jaká jsi teď.
Co dále? Doporučuji nenechat tvůj příběh někde ladem nebo jej jen tak hodit do koše. Můžeš jej navrátit zpět do Zdroje.
Při tomto rituálu můžeš vyslovovat nahlas: „Beru si svou sílu zpět.“
V psychologii se používá podobná technika „Trash journal“ neboli deník odpadu. Není tolik rituální, ale můžeš ji použít rychle a kdykoliv. Stačí ti kousek papíru (jakéhokoliv – počmáraný, špinavý). Jakmile zaznamenáš u sebe, že se ti v hlavě a v těle rojí špatné myšlenky nebo pocity, hoď je všechny na papír. Pomůže ti to uvědomit si, že tyto myšlenky a emoce nejsi ty – jedná se o tvé staré já, jsou to emoce, které tě udržují fyzicky a mentálně v minulosti a odtrhávají tě od prospěšnějšího tady a teď. Sepiš vše a rozhlédni se – je to stále pravda?
Mnoho žen si dlouho po porodu na svou jizvu nemůže ani sáhnout. Zejména ty po císařském řezu mohou být velmi bolestivé. „Mažte ji sádlem a provádějte tlakovou masáž.“ je nejčastější doporučení od lékařů. Vedle toho ženy, které mají jizvu po nástřihu nebo po natržení, ani nenapadne na srůstající poranění sahat nebo jej nějak masírovat.
Pokud si nevíš rady, jak fyzicky (technicky) o svou jizvu po císařském řezu pečovat, doporučuji neotálej a kontaktuj zkušenou gynekologickou fyzioterapeutku, která ti pomůže jizvu rehabilitovat tak, aby ti teď ani později nezpůsobovala fyzickou bolest (která se může projevit nejen v oblasti jizvy, ale také úplně někde jinde, protože v našem těle „vše souvisí se vším“). Už dávno totiž neplatí doporučení o tlakové masáži.
Vím, že západní medicína na toto nehraje, ale (dle jiných tradic) v oblasti břicha prochází důležitý energetický kanál v našem těle, který je na mnoha úrovních císařským řezem narušen. Je velmi moudré věnovat rehabilitaci tohoto místa celostní pozornost.
Nezapomínej ani na svou jizvu po nástřihu. Proč? Pochva je opět velmi důležitým místem v těle ženy. Je to centrum našeho ženství. Bylo narušeno nástřihem (možná i násilným! neočekávaným!) nebo natržením. Zkrátka bylo poraněno a je důležité věnovat mu pozornost.
Jak na to?
Provádějte MAPOVÁNÍ SVÉ JIZVY.
Je potřeba se své jizvy dotýkat, rozproudit v ní zatuhlou energii a pomocí rozvolnění INTEGROVAT JIZVU do svého těla jako jeho součást.
Můžeš svou jizvu hladit, místo po místečku ji krouživým pohybem masírovat, vyvinout jemný tlak. Pokud narazíš na nějaké zatuhlé nebo bolestivé místo, věnuj mu delší pozornost: Přilož na místo prst a masíruj jej déle. Mapování opakuj každý den, dokud se svou jizvou nenavážeš kontakt a nedojde k uvolnění napětí, odporu… Pro jakoukoliv změnu se doporučuje vytrvat alespoň 21 dní.
Vytvoř si na 21 dní rituál, kdy se budeš věnovat své jizvě pomocí doteku. Vytvoř si bezpečné místo, kde tě nebude nikdo rušit. Ideální je čas večerní koupele (ANO, klidně si dopřej koupel 21krát za sebou, zasloužíš si to) nebo si věnuj prostor chvíli po probuzení nebo před tím než usneš).
Pokud jsi aktuálně v šestinedělí, mapování se věnuj samozřejmě na souši a ne ve vaně:-).
Můžeš si pořídit speciální olejíček, který ti vždy připomene, že je čas věnovat se své jizvě. Já mám ráda všechny oleje od Nobilis Tilia, ale postačí ti i třezalkový, mandlový nebo meruňkový olej (speciálně na jizvy se používá šípkový olej), který najdeš v každé zdravé výživě.
Tvá jizva po porodu není připomínka toho, že jsi něco nezvládla nebo jsi zklamala. Je to důkaz a připomenutí toho, že jsi na svět přivedla NOVÝ ŽIVOT a to je vždy zázrak.
EFT je velmi účinná technika na uvolnění emocí, kterou jsem použila já, když jsem uvolňovala napětí a nepřijaté emoce schované za svou (byť jen povrchovou a malinkou) jizvou po odstranění znaménka na obličeji (víc než 15 let po odstranění!).
Každá technika, kterou s vámi zde sdílím má za cíl mimo jiné uvolnit emoce. Ne každý však může být skutečně nastaven a připraven své emoce pustit. Většina z nás vyrůstala v dětství s přístupem, že za své emoce se máme stydět, ihned je zastavit nebo je skrývat.
Pokud cítíš, že se ti chce brečet nebo máš vztek, ale „něco“ tě brzdí a nejde to ven, nauč se techniku EFT. Jedná se o techniku emoční svobody, která vznikla v anglosaském prostředí. Jedná se o vyklepávání určitých bodů na obličeji a v horní části těla. Pomocí aktivace těchto bodů a vyslovování NAHLAS toho co cítíš a nedokážeš pustit ven, se rozproudí tvé potlačované emoce (například začneš plakat nebo se vztekat). Je dobré techniku opakovat, dokud se emoce neodplaví jako voda v řece. Poté je potřeba dát „nápravné kolečko“, tedy poklepávat, ale naopak vyslovovat to, jak se CHCEŠ CÍTIT.
Příklad:
1. kolo: „Jsem naštvaná, jak lékaři zkazili můj porod. Mám vztek. Jsem zklamaná, že jsem to nezvládla jinak….atd.“
2. kolo: „Mů porodní příběh je součást mého jedinečného života. Přivedla jsem na svět dítě a to je zázrak. Cítím , odpuštění, přijetí a vděčnost.“
Věřím, že na internetu najdete praktický návod, jak EFT praktikovat, pokud vás tato technika oslovila.
Sdílela jsem s tebou tři velmi silné techniky na odblokování emocí. Všechny jsem využila při péči o své dvě malé jizvy, ale i při řešení dalších svých životních témat. Vím, že fungují. Schválně zmiňuji své dvě MALÉ jizvy (jedna po odstranění mateřského znaménka a druhá po srůstu svého malého (nešitého) poranění z prvního porodu), abych ukázala, že i malá jizva s sebou může nést VELKÉ TÍŽIVÉ EMOCE a což potom VELKÁ JIZVA???
I malá jizva s sebou může nést VELKÉ TÍŽIVÉ EMOCE.
Držíš v rukou nástroj velmi účinný, který ti však k ničemu nebude, pokud jej nevyzkoušíš. Začni s tím, co tě volá hned a další nástroje si nech napotom.
Držím ti moc palce!
Magda M.