3 situace, které mě zaskočily i po 6 letech kojení

Jsem máma dvou dětí. Nejstarší brzy oslaví 6. narozeniny, nejmladší brzy oslaví 3. Kojím bez mála už skoro 6 let vkuse. Člověk se učí neustále, ale za poslední měsíc jsem se naučila opět o kojení něco nového. Potkaly mě tři nové situace, chcete-li výzvy. A tak pokud kojíte, na kojení se chystáte nebo uvažujete o ukončení kojení, pojďte se společně se mnou podívat, co vás může u kojení „zaskočit“ i po letech kojení.

Pálila jako uhel

Moje nejstarší dcera se kojila bez mála 2,5 roku. Odstavila se od kojení v době, kdy jsem byla podruhé těhotná. Přestože mi na kojení zejména z důvodu imunologického velmi záleželo, odstavení jsem připustila a uklidňovala se tím, že kdyby cokoliv, jakmile začnu kojit miminko, starší dcera se může přidat (jednoduše: výhody mateřského mléka bude mít kdykoliv k dispozici). Naštěstí jsem nic takového nemuseli řešit, protože dcera je zdravá a ve věku, kdy její základ imunitního systému již dozrává.

Aktuálně kojím svou téměř tří letou dceru. Občas se kojí velmi často, občas méně. Když nejsem doma (i přes noc), zvládá vše hravě. Proto mi asi před měsícem prolétlo hlavou: „Hmmm, tak asi by se nic nestalo, kdybychom už teď přestali.“

A pak to přišlo, jako rána jako uvědomění… Dcera hned druhý den onemocněla, měla horečky, v noci pálila jako uhel a jediné co ji upřímně zajímalo bylo dlouze se kojit a spát. Ještě teď cítím to horoucí tělíčko hned vedle mého.

Vím, že existuje panadol a čípek do zadečku a další medicínské vychytávky, jak „uzdravit“ (o tom, jak přistupuji k horečce jsem napsala několik příspěvků na svém IG moudrost_kojení) dítě z horečky. Já jsem však přesvědčená, že tyhle náhražky přicházejí ruku v ruce s tím, jak jsme se vzdálili jako společnost od prazákladu zdraví a silné obranyschopnosti našich dětí, které tvoří KOJENÍ A SÍLA – MOUDROST A LÉČIVÝ POTENCIÁL MATEŘSKÉHO MLÉKA.

Horečka (kterou tak bezhlavě srážíme) sama o sobě je obranyschopná reakce organismu (teplo zabíjí – ne dítě, ale to, co v jeho organizmu atakuje a škodí). Mateřské mléko, které matčino tělo v tu chvíli, kdy dítě stoná, neúnavně pro dítě vyrábí, obsahuje protilátky přímo na míru proti tomu, co se o dítě pokouší.

Znovu jsem si tedy uvědomila, že možnost kojení a mateřské mléko, je něco, o co svou dceru a její vyvíjející se imunitní systém nechci ochudit. Nosím totiž u sebe tu nejlepší a nejúčinnější protilátku, která může mé dítě ochránit proti jakékoliv běžné i vážnější nemoci!

„Už jsi velká holka“

Vy, co mě sledujete nebo znáte, víte, že jsme se přestěhovali. Po 5 letech strávených izolovaní od rodiny ve velkém městě jako rodiče, jsme se vrátili zpět domů na vesnici. Život s jinou generací a rodinou na jednom místě přináší velké výhody a úlevy (po 5 letech sama na gyn nebo u zubaře je úplně nová zkušenost:-), ale i střety názorů, přesvědčení a realit.

Zatímco já věřím, že mateřské mléko je v každém věku zlato, ne všichni sdílí tento názor a mé kojené mladší dcerce ukazují jiný úhel pohledu. Moje kojená dcera tedy často slyší od jiných blízkých lidí „Vždyť už jsi velká holka.“ „Kojení je pro miminka.“ apod.

Nebrala jsem to moc vážně, protože vnímám svůj vztah s dcerou jako velmi silný, ale nedávno mi zatrnulo…

Po obědě přišla na řadu naše rutina: kojení a usínání v posteli, když tu se Viktorka odpojila, vstala a řekla, že už mlíčko nechce, že už je velká holka. Taky slyšíte tu tříletou holku, jak žvatlá, že je velká holka?

Naštěstí použila tuto v její přítomnosti hodně omílanou frázi jen proto, že zrovna nechtěla spát. Mě však opravdu bylo chvíli velmi smutno z toho, že by se definitivně odstavila jen proto, že jí někdo tvrdí, že je velká holka a kojení už není pro ni (a je „ostuda“, když se chce kojit).

Když byla další příležitost, vysvětlila jsem ji, že mlíčko bude, dokud se my dvě jinak nedohodneme a že není důležité to, co o tom říká někdo jiný.

Chtěla jsem vám touto zkušeností předat, abyste měly na paměti, že o kojení nebo nekojení/ukončení kojení byste měla jako matka/žena rozhodovat (svobodně a nezávisle) vždy jen vy sama! Kojení je vztah mezi vámi a dítětem. V drtivé většině případů nijak a ničím neomezuje/neubližuje druhým lidem, takže by se o něm nijak neměli vyjadřovat. Hlavně ne negativně.

To bolí, sakra co to je?

Poslední situace, která mě v souvislosti s kojením překvapila i po 6 letech kojení… Začínající zánět prsu, zánět prsu, silné hormonální změny před MS? Kdo ví, ale bylo to takhle…

Se záněty prsu mám zkušenosti coby poradkyně, ale sama jsem žádný nezažila. Šťastná kovářova kobyla, řekla bych…

Nicméně přesně v tom týdnu, kdy onemocněla Viktorka, poté manžel a také starší dcera jsem bolest v prsu, kterou mi popisují ženy na poradenství zažila i já.

Už v noci jsem se probudila s bolestí v levém prsu, žlázy na levé straně jsem měla nadmuté a na dotek bolestivé, žádné zarudnutí, žádná teplota, takže zatím nic vážného, uklidnila jsem se.

Aplikovala jsem běžná doporučení týkající se zánětu (především obklady z tvarohu a ZKLIDNĚNÍ) a každý den se situace zlepšovala až třetí den se prso zcela uklidnilo.

Jako poradkyně víme, že za (jakýmkoliv) zánětem se vždy skrývá stres a celkové vyčerpání těla. Můj „zánět“ začal v době, když jsem už týden skoro nevycházela ven a jen vařila čaje, kojila a starala se o všechny členy rodiny a domácnost. Zánět a náhoda? Neřekla bych.

Sice jsem brzy dostala také menstruaci, nicméně pokud by bolestivé prso bylo spojené s příchodem MS a změnou hormonů, odkazovalo by to i tak na nedostatek odpočinku, přemožené tělo, vnitřní stres apod.

Ponaučení tedy pro mě a možná i pro vás, znovu a znovu, pokud chcete dlouhodobě kojit a pečovat o své děti, domácnost, partnerství a rodinu, prosím! NIC NA VÁŠ ÚKOR. Jako matka, žena, musíte dávat ze svých rezerv a přebytků a nikdy ne na svůj úkor. Alespoň pokud u toho všeho chcete zůstat zdravé a nebo být zdravé i po tom, co děti vyrostou. Opravdu.

Možná kojíte své miminko, které má pár měsíců, možná větší nebo menší batole. Pokud to s kojením myslíte vážně, pečujte o sebe a své kojení s dlouhodobou perspektivou, v tomto článku jsem uvedla tři příklady PROČ to má smysl.

Držím vám moc palce a dejte mi do komentářů vědět, jaké situace u kojení překvapily vás!

Budu se těšit a vás číst!

S láskou,

Magda Macoszková